Mattsdotter, 1540

RIN
MH:I509543

Death of a father
1490 Age: 60 years

Death of a sisterBarbro Larsdotter Larsdotter
1540 Age: 50 years
Death of a motherKarin Mattsdotter

Death 1540 Age: 50 years
Shared note

Poster som ej importerats till INDI (individ) Gramps ID I509543:

Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 169132: 2 _FILESIZE 1847 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 169134: 2 _CUTOUT Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 169135: 2 _PARENTRIN MH:P505142 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 169136: 2 _PERSONALPHOTO Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 169137: 2 _PHOTO_RIN MH:P505144 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 169141: 2 _FILESIZE 1851 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 169143: 2 _PRIM_CUTOUT Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 169144: 2 _PARENTPHOTO Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 169145: 2 _PHOTO_RIN MH:P505142 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 169149: 2 _FILESIZE 3718 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 169151: 2 _POSITION 9 0 68 78 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 169152: 2 _PHOTO_RIN MH:P505150

Family with parents
father
505134_599257g5bbdk46fb634d02.jpg
1490
Death: 1490
mother
Marriage Marriageabout 1480
sister
505137_9340193vrg0bbbr6i5d634.jpg
1540
Death: 1540Sikhjelma Hållnäs socken, Uppsala län, Sverige
herself
505144_4423113fw65h4pltb56bdb.jpg
1540
Death: 1540Sikhjelma Hållnäs
brother
Mother’s family with
step-father
mother
Marriage Marriage
half-brother
Death:

Mattsdotter has 4 first cousins recorded

Father's family (0)

fancy-imagebar
Ramborg Gustavsdotter (Sparre av Vik) (–1492) Annika Eliasdotter (–1731) Harald Knutsson Soop (–1530) Christina Håkansdotter Tun (–1530) Joran Mattson Silverhjelm (–) Erik Drake af Västbo (–) Beda Ingeborg ANDERSSON (–1985) Stina Danielsdotter (–1909) Per Jönsson Englund (–1888) … Cronhielm (–1724) Johan Olofsson (–1832) Johan Björnsson Printz (–1663) Lars Olofsson Suhoinen (–1736) Märta Rosenhane (–1701) Ragnvald Birgersson Hjorthorn (–) Kerstin Jönsdotter (–) Margareta Soop (–) Estrid Arvidsdotter Drake av Intorp (–1520) Jakob Larsson Kauttoinen (–1765) Annika Larsdotter Kauttoinen (–1730) Lewis Fry Donnelly Massey (–1981) Elsebeth Nielsdatter falster rani Falster-Søballe (–1266) … Kihlström (–1992) Olof Olofsson (–1858) Brita Eriksdotter (–1535) Häradshövding Birger Jönsson Sparre över Blad (–) Kerstin Larsdotter Karjalainen Gunnills (–1726) Eric Svensson Ribbing (–1612) Aina Erlander (–1990) … Danielsdotter Suhoinen (–1799) Arvid Gustavsson Sparre av Vik (–1379) Isak Birgersson HALVHJORT (–1550) Erik Skoglund (–1933) Jenny Elisabet LARSDOTTER ? JOHNSON (–1977) Margareta Bengtsdotter Färla (–1453) Sigrid Eugenia Hasselqvist (–1936) Ernst Ragnar Karlsson (–1964) Claes Olofsson (Västbo-Drake) (–1553) Maria von Linnestau (–1660) Christer Drake till Torp och Hamra (–1619) Bolesław IV the Curly Okänd (–1173) … Stårck (–) Estrid Margrethe Svendsdatter (–1074) Valdemar I Birgersson (–1302) Claus Dowt (–1407) Rosamunda van Vlaanderen (–1114) Axel Per Carlsson Wrangel af Lindeberg (–1752) Brita Håkansdotter Hand (–1576) … Kristoffersdotter Rosenstråle (–) … Belfrage (–1802) Kettil Ragnvaldson Puke (–1336) Sigge LARSSON SPARRE, (–1509) Sara Hindriksdotter Hakkarainen (1687–1773) Charlotta Beata Carlsdotter Sparre (–1763) … Sandberg (–1880) Axel Johan Isaksson Stårck (–1699) Peder Larsson Sparre af Rossvik (–1490) Märta Jönsdotter Posse (–) Bengt MATTSSON BOBERG (–1219) … Sandberg (–1880) Elisabet Hård af Segerstad (–1622) Knut Eriksson Gyllenstierna (–1495) Rane Jonsen Jonsen Rani (–1294) Kristina Nilsdotter (af Rane Jonssons ätt) (–1419) Jöns Bengtsson Gylta (–1561) Johanna Persson (–1879) Catharina Eriksdotter (1801–1890) Anna Helena Gustavsdotter Pilefeldt (–1706) Johan Jan Jörgensson Vogler (1752–1841) Brita Haraldsdotter Soop (–1582) Bengt Folkesson Snivil Folkungaätten (–1175) Josef Harald Granath (–1974) Anna Greta Georgsdotter Pilefelt (–1713) Baldwin Vii Flanders, VII (–1119) Baldwin Vii Flanders, VII (–1119) … Jönsson Posse till Såtenäs (–1500) Lars Larsson (–1856) Häradshövding Birger Jönsson Sparre över Blad (–) Märta Soop (–1616) Margit Clausdotter (Dowt) (–1420) Bengt Mogensson Blix (–1607) Peder Knutsson Ribbing (–1521) Elin Svensdotter Sting (–) Olof Jonsson Blix (–1652) Johan Broman (1816–1882) Britta Jonsdotter (–1914) Sivert Frisvold (–) Tuve Tuvesson HÖKEFLYCHT (–1680) Abraham Eriksson Gyllenstierna (–1514) Margareta Andersdotter Ekeblad (–1616) Axel Nilsson Posse af Såtenäs (–1551) Anna Gerda Viktoria (–1956) Elisef Jönsdotter Geet, Porse (–1460) Seved Knutsson Ribbing (–1530) Gustav Hökeflyckt (–1722) Gunnil Laurensdotter Hård Af Segerstad (–1501) Anders Pedersson Lilliehöök af Fårdala (–1572) Sigrid Björnsdotter (–1531) Anders Drake (–1547) … Kettilbjornsdotter (–1485) Laurentz Abjörnsson Sparre av Tofta (–) Birgitta  Britta GUSTAFSDOTTER TRE ROSOR AV HORSLAGA… (–1455) Reko Grels Ohlsson Liikanen (född Suhonen) (–1600) Överste Lars PEDERSSON HÅRD AF SEGERSTAD (–1563) Peter Algotsson (born Algotssönerna) (–1293) … Andersdotter Ekeblad (–1561) Bengt Jönsson Rosenbielke (–1683) Ragvald Gustavsson Tre Rosor af Horshaga (–1449) nils nilsson posse af såtenæs og tun (–) Märta Andersdotter Sparre (–1546) Märta Knutsdotter (Tre Rosor) (–1385) Jöns Magnusson Leopard (Magnus Marinassons ätt) (–1435) Niels Jonsen Rani (–1316) Sven Johan Bond (1899–1978) Salomon Cronhielm (–1773) Per Andersson Finne (–1615) Charlotta Beata Carlsdotter Sparre (–1763) Catharina Elisabet Printz (1642–1712) Kristina Arvidsdotter Drake av Intorp (–1590) Bengt Pilefelt (–1641) Karin Hindriksdotter Hakkarainen (–1743) Gustav Tuvesson Hökeflycht (–1671) Tubbe Eriksson (Ulf Håkanssons ätt Kvadred Sköld) (–1405) Bengt Andersson Öra (–1473) Knut Folkesson af Flandern (–1167) Henrik Adolf von Bruse (–1813) Olof Olofsson Oldberg (–1677) Katarina Tubbesdotter Eriksson Rossenstråle (–1449) … … (–1963) Eva Catharina De la Grange Stålhammar (–1768) Magnus Bengtsson Minnesköld Folkunge (–1208) Eric Larsson (1804–1874) Märta Johansdotter Posse (–1643) Gustafva Margareta von Bruse (–1826) Eric Larsson (1804–1874) Bertil Pedersson Lilliehöök Till Kolbäck (–1494) Drottning Sigrid STORRÅDE TOSTESDOTTER (–1014) Elsa Hansdotter Soop (–1650) Bengt Knutsson Hand, af Attorp (–1605) Olof Kristiernsson (Västbo-Drake) (–1518) Ørjan Karlson Schancke (–1474) Överste Lars PEDERSSON HÅRD AF SEGERSTAD (–1563) Helga Ottilia Dorotea Karlsson (–1971) Carin Ersdotter (1842–1934) Kerstin Eriksdotter Oxenstierna af Eka och Lindö (–) Oskar Albert Andersson (–1991) Eva Catharina De la Grange Stålhammar (–1768) Marie Mortensen (1869–1951) Cecilia Knutsdotter av Danmark (–1131) Sigge Larsson d.ä. Sparre af Rossvik (–1443) Henrik Danielsson Kukkoinen (–1782) Anna Greta Flink (–1887) Robert 'le Hiérosolymitain' de FLANDRE, (–1111)