Bengt Andersson Öra, 1473

Occupation
Väpnare

RIN
MH:I508974

Death of a fatherVäpnare Anders Knutsson Öra
1445 Age: 65 years
Death of a motherBirgitta Britta GUSTAFSDOTTER TRE ROSOR AV HORSLAGA
1455 Age: 70 years
Death of a sisterMärta Andersdotter Öra
November 1, 1466
Misc

Death 1473 Age: 53 years
Shared note

Poster som ej importerats till INDI (individ) Gramps ID I508974:

Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 156860: 2 _FILESIZE 7491 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 156862: 2 _CUTOUT Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 156863: 2 _PARENTRIN MH:P504660 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 156864: 2 _PERSONALPHOTO Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 156865: 2 _PHOTO_RIN MH:P504661 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 156869: 2 _FILESIZE 7500 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 156871: 2 _PRIM_CUTOUT Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 156872: 2 _PARENTPHOTO Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 156873: 2 _PHOTO_RIN MH:P504660 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 156877: 2 _FILESIZE 7483 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 156879: 2 _PHOTO_RIN MH:P504662

Family with parents
father
504659_490521v4546bjrffb7c3a7.jpg
1445
Death: 1445Sjögerås, Kleva, Skaraborgs län, Västergötland, Sverige
mother
Marriage Marriagebefore 1434
himself
504661_701903sl6374fj85cbcdf4.jpg
1473
Death: 1473Långås, Gödestad, Halland, Sverige
brother
sister
sister
sister
sister
504654_125753i95fxz5f5b6z7434.jpg
1466
Death: November 1, 1466Sortenstugan, Dörarp (G)

Bengt Andersson Öra has 0 first cousins recorded

Father's family (0)

Mother's family (0)

fancy-imagebar
Torgils (Sprakalägg) Styrbjörnsson (–1027) … Cronhielm (–1703) Birgitta Bengtsdotter (Lillie av Greger Mattssons ätt) (–1560) Ingeborg Pedersdotter Ulfsax till tubbatorp och örsholm (–1560) Bengt Eriksson (–1682) Magnus Bengtsson Minnesköld Folkunge (–1208) Ingrid Eringisledotter Barun (–) Annika Eriksdotter Palm (–1719) Märta Jönsdotter Posse (–) Knut Hansson Soop (–1648) Gustaf Vilhelm Wilhelmsson (–1982) Birgitta  Britta GUSTAFSDOTTER TRE ROSOR AV HORSLAGA… (–1455) Nils Björnsson, i Enånger (–1530) Brita Rosenbielke (–1683) Anders Johansson (–) Gunhild Gunnarsdotter Gylta af Tofta (–1499) Karin Eriksdotter Slätte till Forssa (Slattefors) (–1583) Anna Andersdotter Tre Rutor av Slestad (–1483) Erik Nilsson Lilliesparre (–1520) Erik Andersdotter (–1943) Bertil Pedersson Lilliehöök Till Kolbäck (–1494) Lars Pettersson (Pehrsson) (–1817) Laurits (Lars) Mogensson (Monsen) Blix (–1621) Elsebeth Nielsdatter falster rani Falster-Søballe (–1266) Cecilia Knutsdotter Sparre Blå af Aspenäs (–1350) … Kristoffersdotter Rosenstråle (–) Andreas (Peter) Gustavsson PILEFELDT (–1725) … Olofsdotter (–1070) Johan Henrik Georgsson Pilefelt (–1704) Helga Ottilia Dorotea Karlsson (–1971) Brijta Brita Pilefelt (1694–1775) Kristina Gustafsdotter Sparre (–) Johan Christoffersson Pilfelt (–1746) Helga Bengtsdotter Boberg(Vingad pil) (–) … … (–1821) Sigge Larsson d.ä. Sparre af Rossvik (–1443) Jens Pedersson Schanke (–1583) Ingrid Knutsdotter Drake af Intorp (–1492) Märta Arvidsdotter Drake (–1595) Karin Olofsdotter Olofsdotter (–1707) Anders Finne (–1570) Kristina Jonsdotter Rickeby (–1378) Mårten Thörgilsson Svan (–1440) Karin Sundvisdotter (–1766) Johan Knutsson till Mörby (Tre Rosor) (–1378) Jens Andersen BROCK AF GL. ESTRUP?CLAUSHOLM (–1408) … Birgersdotter Sparre över Blad (–1527) Karl I av Flandern (–1127) Beata Elisabeth Gyllensting (–1797) Hans Emanuel Nylander (–1963) Katarina Karlsdotter Lejonbalk (–1319) Tuve TuveSon d.y. HÖKEFLYCHT TILL VÅRSTA (–1680) Oluf Hunger Svendsøn, King of Danmark (–1095) Ingrid Ribbing (–1588) Annika Danielsdotter Suhoinen (–1787) Jonas Petter Westerlund (–1942) Johannes Johansson Vall Björk (–1877) Anna Susanna Eufemia Hamilton (–1933) Bengt Larsson Rödbjelke Laurens Björnssons Ätt (–1429) Anders Johansson Tre Rutor av Slestad (–1391) Lars Larsson (–1856) Anund Röriksson (–1336) carl olofsson Hård af Segerstad (–1653) Olof Olsson (–1854) Riddare Nils Holmfridsson Stierna (–1306) Anna Catharina von Segerberg (född Rotkirch) (–1760) Nils Stolpe till Yttersjö (–1475) Lindorm Svensson Ribbing (–1565) Per d.ä. Hansson (–1545) Ingeborg Ulfsdotter Ulv (–1307) Anna Larsdotter (1808–1880) … Roaldsdatter Alstadhaug (–1616) Estrid av Helgamo (–1324) Nils Knutsson Lilliehöök af Fårdala (–1692) Herman Fleming Af Liebelitz (–1583) Kristina BIRGERSDOTTER HJORTHORN (–1331) Knut Axelsson Posse af Såtenäs (–1595) Brita Knutsdotter Ribbing (–1525) Maria Andersdotter Ekelund (–1809) Ingeborg Gylta (–1575) Gertrud von Sachsen (–1113) Hebbla Susanna Cronhielm (1694–1758) Häradshövding Axel Nilsson Posse af Såtenäs (–1633) Erik Erikson (–1925) Lars Simonsson Kauttoinen (–1702) Catharina Elisabet Printz (1642–1712) Elisabet Andersdotter von Nieroth (–) … Roaldsdatter Alstadhaug (–1616) Seved Knutsson Ribbing (–1530) karl nielsen Rani (–1344) Grevinna (Hertiginna) Salomea Duchess of Poland (–1144) Laurits (Lars) Mogensson (Monsen) Blix (–1621) Nils Björnsson, i Enånger (–1530) … Stålhammar (–1765) Helena Bengtsdotter Pilefeldt (–) Elisabeth Verdelet de Fornoy (adlad) 374 (–1689) Henrik Mattsson (Silfverhielm) (–1592) Brita Ericsdotter (–1913) Tubbe Eriksson (Ulf Håkanssons ätt Kvadred Sköld) (–1405) Harald Knutsson Soop (–1530) Robert I GRAAF VAN VLAANDEREN (–1093) Anna Sofia Jonsdotter Stålhammar (–1742) Krabbe Pedersson Hård af Segerstad (–1566) Catarina ( Kajsa) Maria Gustavsdotter Hökenflycht (1700–1770) Kerstin Bosdotter Natt och Dag (–) Eva Christiana Cronhielm (1695–1770) Catharina Elisabet Printz (1642–1712) Anders Sundin (–1967) Hans Åkesson Soop (–) Knut Knutsson Bonde (–1413) Åke Haraldson Haraldsson Soop (–1586) Jakob Johansson Gyllensting (–1699) Ingeborg Tunasdotter (–1309) Britta Eriksson (–1977) … von Bruse (–1826) Hans Svensson (Forstena) (–1506) Guillaume Verdelet (–) Gustaf Hökeflycht (–1722) Nunna Ingeborg PEDERSDOTTER SPARRE (–1529) Knut Bengtsson Öra (–1421) Staffan Klingspor (–1724) … Cronhielm (–1703) … Roaldsdatter Alstadhaug (–1616) Erik Drake af Västbo (–) Sven Knutsson Ribbing (–1577) Brita Jönsdotter (–1578) Johan Björnsson Printz (–1663) Riddare Jöns Heggasson Sparre över Blad (–1434) Laurens Jonsson Blix (–1412) Margareta Elisabet Pilefelt (1739–1816) Rosamunda van Vlaanderen (–1114) Christian Robert Blomgren (–) … Kihlström (–1992) Birgitta Magnusdotter (Aspenäs) (–1398) Everett Earl Massey (–1978) … Bjork (–1988) Riddare Knut Jonsson (Tre rosor af Mörby) (–1359) Kerstin Pålsson (–) Märta Knutsdotter (Tre Rosor) (–1385) Johan Cedermark (–1947) Joen Tuvesson Hökeflycht (–1685) Bo Svensson Ribbing (–1640) Nils Lindormsson af Forstena (–) Margareta Kristoffersdotter Rosenstråle (–1619) Annika Eliasdotter (–1731) Göran Gustavsson PILEFELDT 230 (–1667) Kristina BIRGERSDOTTER HJORTHORN (–1331) Brita Mårtensdotter (–1627) Svante Schröder (–1780) Gustafva Margareta von Bruse (–1826) Holmfrid Eriksdotter (–1016) Christina Karlsdotter (–1949) Gertrud Mattsdotter Römer (–1482) … Kristoffersdotter Rosenstråle (–1673)