Anders Finne, 1570

MarriageKerstin LarsdotterView this family
1530

Occupation
Nybyggare

RIN
MH:I508482

RINKerstin LarsdotterView this family
MH:F503800

Death of a fatherFinn Andersson

Death of a motherFinne

Death 1570 Age: 75 years
Shared note

Poster som ej importerats till INDI (individ) Gramps ID I508482:

Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 145112: 2 _FILESIZE 2196858 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 145114: 2 _CUTOUT Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 145115: 2 _PARENTRIN MH:P504170 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 145116: 2 _PERSONALPHOTO Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 145117: 2 _PHOTO_RIN MH:P504171 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 145121: 2 _FILESIZE 2193974 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 145123: 2 _PRIM_CUTOUT Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 145124: 2 _PARENTPHOTO Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 145125: 2 _PHOTO_RIN MH:P504170 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 145129: 2 _FILESIZE 2755243 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 145131: 2 _POSITION 223 5 1958 2319 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 145132: 2 _PHOTO_RIN MH:P504173

Family with parents
father
mother
himself
504171_520145ha41a893b9325ahf.jpg
1570
Death: 1570Övre Starbo, Norrbärke(W)
Family with Kerstin Larsdotter
himself
504171_520145ha41a893b9325ahf.jpg
1570
Death: 1570Övre Starbo, Norrbärke(W)
wife
504174_4952823b2f53a4bahj19v4.jpg
1571
Death: about 1571Gammelgården Övre Starbo Dalarna
Marriage Marriage1530
son
504177_325099dj1bj33aa495oqvb.jpg
1615
Death: 1615Grangärde, Dalarna
son
1600
Death: 1600Simonsbo, Norrbärke(W)
son
504180_0156080a4353bf21rgaa2e.jpg
1610
Death: 1610Norrbärke(W)
son
daughter
1645
Death: 1645Åflo, Offerdal, Krokom, Jämtlands län, Jämtland, Sverige

Anders Finne has 0 first cousins recorded

Father's family (0)

Mother's family (0)

fancy-imagebar
Erik Eriksson (–1931) Edmund Anund I ERIKSSON UPPSALE (–859) Helena Pilefelt (–1767) Mårten Augustinsson Augustinsson Leijonsköld (–1656) Annika Henriksdotter Hakkarainen (1677–1752) Carin Siggesdotter Sparre (–1509) Per Henrik Enflo (född Olsson) (–1969) … Mattsdotter (–1540) Joen Philip Klingspor (–1786) Hans ÅKESSON SOOP (–1619) … Pedersson Lilliehöök Till Kolbäck (–1434) Anna Larsdotter (1808–1880) Birgitta JONSDOTTER (–1346) Olof Nilsson Fogelqvist (1768–1840) dominus Karl Ingeborgasson Lejonbalk (Blå) (–1268) Elin Ivarsdotter (–1743) Anna Catharina Pilefelt Christoffersdotter (–1785) Erik I The Good Svendson, King of Denmark (–1103) Kristina Karlsdotter Karlsdotter Bonde (–1500) Cecilia Knutsdotter av Danmark (–1131) … Pettersdotter Forsman (–1976) Väpnare Johan Holmstensson Rosenstråle till Sonstorp (–1414) Bengt Folkesson Snivil Folkungaätten (–1175) Ridder og riksråd Gustav Arvidsson Sparre af Vik (–1366) Ingeborg Tunasdotter (–1309) Christina Knutsdotter Ribbing (–) Halstein Torleifsson Skanke (–1345) Ernst Ragnar Karlsson (–1964) Erik Henriksson Hakkarainen (–1706) Johan Henrik Georgsson Pilefelt (–1704) Maria Danielsdotter Suhoinen (–1745) Magnus Bengtsson Minnesköld Folkunge (–1208) Carl Oskar Oscar Wetterstrand (–1820) Matts Boberg (–1218) … Drake (–1615) Ragvald Mattias Erlandsson Erlandsson Kagge (–1473) Anna Pettersdotter (–1915) Gustafva Margareta von Bruse (–1826) … Sandberg (–1880) Ragvald Gustavsson Tre Rosor af Horshaga (–1449) Margareta Bengtsdotter Färla (–1453) Befallningsman & Häradshövding Nils POSSE (–1603) … Gylta (–1416) Charlotta Beata Wrangel af Lindeberg (–1813) Brita Elisabeth Persdotter Sandberg (–1904) Cecilia Knutsdotter Sparre Blå af Aspenäs (–1350) Arnulf Folkesson (–1157) Annika Danielsdotter Suhoinen (–1787) Märta Johansdotter tre rosor af Mörby Johansdotter till Mörby (Tre Rosor) (–1440) Johannes Evenson Frisvold (–) Bengt Pilefelt (–1641) Johannes Johansson Vall Björk (–1877) Carl Fredrik Gyllenhammar (–1788) Märit Sundin (Eriksson) (–1962) Olof Pilefelt (–1643) Häradshövding Åke Hansson Soop (–1650) Riksrådet Gustaf OLSSON STENBOCK TILL TOFTAHOLM (–1492) Daniel Pilefelt (–) Peder Knutsson Ribbing (–1521) Oskar Albert Andersson (–1991) … … (–1940) Jakob Lilliehöök (född Lilliehöök af Fårdala) (–1657) Knut Axelsson (Hällekisätten) (–) Brita Amanda (–1958) Knut Håkansson (Hand) (–1565) Maria Stårck (–1727) Felix Gustaf Gilbert Claud Arran Fitz-Gilbert Hamilton (–1959) Ridder og riksråd Gustav Arvidsson Sparre af Vik (–1366) Sven Jon Eriksson Wädurhorn (–1630) Erik Väderhatt Emundsson, Kung Av Svearike (–882) Emilia Ottilia Hermansson (–1966) Jonas Petter Westerlund (–1942) Lisa Olofsdotter (–1955) … Hallgren (–1978) Johan Tovesson Hökeflycht (–1676) Ingeborg Ulfsdotter Ulv (–1307) Eva Catharina De la Grange Stålhammar (–1768) Carl Magnus Lilliehöök af Fårdala (–1731) Hegge Nestede Sparre över blad (–) Peder Nilsson Stierna (–1482) Gustaf Hökeflycht (–1722) Ingeborg Svantepolksdotter Skansholm (–1341) Toke Val-toke Gormsen (–985) Kristiern Drake (–1484) Estrid Arvidsdotter Drake av Intorp (–1520) Margareta Soop (–) Håkan Magnusson Leopard (född Marinasons) (–1374) Ragnhild Ragnardotter (–) Märta Andersdotter Sparre (–1546) Katarina Petersdotter Porse (–1346) Nils Kettilsson Vasa (–1378) Hilma Maria Hellman (–1952) Brita Ericsdotter (–1913) Bengt Mogensson Blix (–1607) Nils Eriksson Eriksson Gyllenstierna (–1495) Anna-Greta Bergsten (–1909) Maria Eriksdotter Roos af Hjelmsäter (–1608) Harald Knutsson Soop (–1530) Elisabeth Radou (–1667) Josef Harald Granath (–1974) Anna Kristina Persdotter (–1950) Brita Ericsdotter (–1913) Bertil Pedersson Lilliehöök Till Kolbäck (–1494) Ingeborg Svensdotter Ribbing (–1588) Jöns Rosenbielke (–1671) Brun Svensson Svensson (Forstena) (–1495) Magnus Jacobsson (1807–1884) Margaretha Nilsdotter Kagg (–1570) Lindorm Brunsson (Forstena), till Bronäs i Härene (–1520) Jöran Tuvesson Lilliehöök (–1574) … … (–1490) Olof Jonsson Blix (–1652) Karl den døve Bengtsson Ulv Folkunga (–1220) … … (–) Karl I Karl KNUTSSON BONDE (1409–1470) Ebba Agneta Gustavsdotter PILEFELDT (–1718) Kettil Ragnvaldson Puke (–1336) Henrik Bengtsson Pilefelt (–1669) Gösta Gustaf Larsson Karjalainen (–1718) Johan Peder Henning Westerlund (–1965) Johan Gustav Johanson Bjork (Johanson, Johnson) (1833–1929) Anders Peter Andersson-Hallgren (1848–1927) Kristoffer (Christopher) Jönsson Näsberg (–1811) Bengt Bengtsson Gylta (–1574) Louisa Jandotter Törngren (–) Lars Eliasson Eliasson Karjalainen (född Karjalainen) (–1713) Magnus Barfot Olavsson (–1103) … Gylta (–1416) Maria Andersdotter Ekelund (–1809) Eliana Persdotter Ulfsax till tubbatorp och örsholm (–1586) Lars Ericsson (–1858) Polykarpus Salomon Eric ChristoffersSon Crumbugel Cronhielm (nr 94) af Flosta (–1698) Germund Larsson Lilja (–1457) … Kristoffersdotter Rosenstråle (–1639) Finn Andersson (–) Lars OLOFSSON PILEFELT (–1678) Sven II ESTRIDSSON (–1074) Peder Håkansson Hand (–1488) Elisabet von Boche (–1640) Catharina De la Gardie (–1680) Torbern Kärling Sparre (–1437) Anna Brita Olofsdotter (–1924) Britta Stina Olofsdotter (1776–1811) Carin Svensdotter Ribbing (–) Anna Pettersdotter (–1915) Brita Elisabeth Persdotter Sandberg (–1904) Claes Olofsson (Västbo-Drake) (–1553) kristina magnusdotter Leopard Leijonlilja (–1439) Gustaf Cronhielm (–1757) Kerstin Bosdotter Natt och Dag (–) Ragvald Gustavsson Tre Rosor af Horshaga (–1449) Göran Tuvesson Hökeflycht (–1625) Per Abraham Skoglund (–1976) Sigge Larsson d.ä. Sparre af Rossvik (–1443)