Arvid Rosenbielke, 1637

Occupation
Fänrik vid Närkes ock Värmlands reg:te 1633

RIN
MH:I506810

Death of a motherKarin Pedersdotter Ribbing
January 7, 1599 Age: 23 years 5 months 6 days

Death of a fatherBengt Jönsson Rosenbielke
1635 Age: 57 years

Death July 1637 Age: 33 years
Shared note

Poster som ej importerats till INDI (individ) Gramps ID I506810:

Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99861: 2 _FILESIZE 75257 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99863: 2 _CUTOUT Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99864: 2 _PARENTRIN MH:P504663 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99865: 2 _PERSONALPHOTO Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99866: 2 _PHOTO_RIN MH:P504664 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99870: 2 _FILESIZE 75236 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99872: 2 _PRIM_CUTOUT Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99873: 2 _PARENTPHOTO Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99874: 2 _PHOTO_RIN MH:P504663 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99878: 2 _FILESIZE 75274 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99880: 2 _PHOTO_RIN MH:P504665

Family with parents
father
mother
Marriage MarriageJanuary 7, 1599Ulvsnäs, Jönköping, Sverige
brother
503032_036423522dpbs40q06a9l1.jpg
1671
Death: April 12, 1671Blädinge (G), Sverige
sister
504667_2085029i6b0655l28s449b.jpg
1654
Death: January 10, 1654
himself
504664_5468174b69gm05b46808b5.jpg
1637
Death: July 1637Hagelberg, Germany
sister
sister
503034_975702059354c0m1ba5dsk.jpg
1683
Death: April 14, 1683
sister
503042_918894555ja4dm996310d5.jpg
1643
Death: October 27, 1643Ålands hav jämte man och fem barn
sister
1678
Death: April 20, 1678
sister
503048_505777h5593andz40995a5.jpg
1687
Death: 1687

Arvid Rosenbielke has 0 first cousins recorded

Father's family (0)

Mother's family (0)

fancy-imagebar
Harald Knutsson Soop (–1530) Nils Björnsson, i Enånger (–1530) Margareta Greta Andersdotter (1774–1838) Brijta Brita Pilefelt (1694–1775) Lunetta Maria Kruuse af Verchou (–1728) … Andersdotter Ekeblad (–1561) Peder OLOFSSON HÅRD AF SEGERSTAD NR 17 (–1532) Christina Catharina Rotkirch (–) … Jönsson Posse till Såtenäs (–1500) Abjörn Ulfsson, Sparre av Västbo (–1338) Gustav Adolf Olofsson (–1986) Bengt Henriksson Pilefeldt (–1680) Abraham Eriksson Gyllenstierna (–1514) Gertrud Posse Posse (–1517) Matilda Graaf van Vlaanderen (–1083) Jöns Eliasson Sandman (–1786) Befallningsman & Häradshövding Nils POSSE (–1603) Kristina Arvidsdotter Drake av Intorp (–1590) Carin Ersdotter (1842–1934) Gustav Knutsson Knutsson Roos af Hjelmsäter (–1537) … Kettilbjornsdotter (–1485) Hövidsmannen Måns Nilsson (Stierna) (–1463) Styrbjörn Olavsson (–985) Anders Petter Johansson Flink (–1887) Gösta Gustaf Larsson Karjalainen (–1718) … Mattsson Boberg (–1219) Pål Stor-Pål Larsson Turpoinen (–1654) Jon Ranesen Ranesen Rani (–1267) Erik Drake af Västbo (–) Gustaf Hökeflycht (–1722) Anna Sophia Bjork (1854–1888) Bengt MATTSSON BOBERG (–1219) Brita Larsdotter Larsdotter Sneckenfelt (–1690) Jakob CRONHIELM (1697–1786) Henning (Heming) Johansson (–1857) Carin Siggesdotter Sparre (–1509) … Cronhielm (–1724) Kerstin Månsdotter (Natt och Dag) (–1519) Johannes Johansson Vall Björk (–1877) Helena Bengtsdotter Pilefeldt (–) Lars Magnusson Leopard (–1374) Gunnil Laurensdotter Hård Af Segerstad (–1501) Margareta Olofsdotter Kristiernsson (Västbo-Drake) (–1576) Beda Ingeborg ANDERSSON (–1985) Eva Catharina De la Grange Stålhammar (–1768) Olof Larsson HÅRD AF SEGERSTAD (–1630) Joen Andersson Finne (–1610) Ramborg Gustavsdotter (Sparre av Vik) (–1492) Markvad Sten Stolpe (–1415) Knut Axelsson (Hällekisätten) (–) Birger Tuvesson Lilliehök af Gälered och Kolbäck (–1585) Lars Olofsson Suhoinen (–1736) Knut Håkansson (Hand) (–1565) Häradshövding Axel Nilsson Posse af Såtenäs (–1633) Henrik Leonhard Jönsson Svinhufvud (–1778) Erik Henriksson Hakkarainen (–1706) Annika Danielsdotter Suhoinen (–1787) karl nielsen Rani (–1344) Ingeborg Pedersdotter Gylta (–1569) Johan Knutsson till Mörby (Tre Rosor) (–1378) Bengt MATTSSON BOBERG (–1219) … Sandberg (–1863) Märta Knutsdotter (Tre Rosor) (–1385) Peder Ørjansson Schanke (–1554) riddare Birger HÅKANSSON HJORTHORN (–1304) Ruth Sigrid Birgitta Enflo (–1910) Märta Johansdotter tre rosor af Mörby Johansdotter till Mörby (Tre Rosor) (–1440) Lars Olofsson Suhoinen (–1736) Nils Knutsson Lilliehöök af Fårdala (–1692) Erik Lennart Ståhl (–1991) … Folkesson Snivil Folkunge (–1202) … Bengtsdotter (–) Birgitta Germundsdotter Germundsdotter Lilja (–1484) … Leijonsköld (1634–1682) Ulf Torgilsson (–1027) Anna Axelsdotter Posse af Såtenäs (–1569) Polykarpus Salomon Eric ChristoffersSon Crumbugel Cronhielm (nr 94) af Flosta (–1698) Anna Eriksdotter Sting (–1660) Anna Andersdotter Tre Rutor av Slestad (–1483) Bo Boson Natt och Dag (–1391) Rebecka Pehrsdotter (1783–1817) … Kristiernsson (Västbo-Drake) (–1484) Lars Larsson Karjalainen Gunills (–1685) Adam Stålhammar (–1770) Anna Andersdotter Tre Rutor av Slestad (–1483) Daniel Pilefelt (–) Christer Drake till Torp och Hamra (–1619) Kerstin Ersdotter (1839–1934) Olof Eriksson (1806–) Lindorm Pedersson d ä Pedersson Ulfsax till Hattsjöhult Sandsjö (–1565) Carin Knutsdotter Hand (–1615) Daniel Jonae Jonsson Hammarin (–1716) Holmdis Ulfsdotter (–1079) Erik Segersäll (–995) Märta Jönsdotter Posse (–) Christoffer Jöransson Lilliehöök af Gälared och Kolbäck (–1626) Knud V(III) Magnusson, Konge af Danmark (–1157) Ericus Magni (–1618) Erik Eriksson (–1931) Anna Olofsdotter Drake af Västbo (–1565) Per Hindriksson Hakkarainen (–1742) Märta Johansdotter tre rosor af Mörby Johansdotter till Mörby (Tre Rosor) (–1440) Kristina Arvidsdotter Drake av Intorp (–1590) Gertrud von Sachsen (–1113) Christina Catharina Stenbock (–1719) Eric Larsson (1804–1874) Riddare Jöns Heggasson Sparre över Blad (–1434) Anna Brita Olofsdotter (–1924) Nils Tomas Bond (–1975) Kirstin (Kerstin) Nilsdotter (–1555) Margareta Ulfsdotter Lejon (–1341) Bengt Pedersson Gylta, till Påtorp (–1520) Josef Harald Granath (–1974) Åke Haraldson Haraldsson Soop (–1586) Stina Kajsa Talja (1850–1923) Valdemar I Birgersson (–1302) Lars Gustaf Gyllenhammar (–1883) Estrid Arvidsdotter Drake av Intorp (–1520) … Jönsson Posse till Såtenäs (–1500) … Pedersdotter Fargalt, Tre Rutor (–) Margareta Soop (–) Gyrith Torstensdotter Forstena (–1597) Johan Stengrimsson (–) Johanna Jakobina Kruuse af Verchou (–1802) Henrik Persson Hakkarainen (–1696) Margareta Röriksdotter Balk (–1341) Arvid Gustavsson Sparre av Vik (–1379) Elin Ivarsdotter (–1743) Ragnhild Hansdotter Forstena (–) Erik Göstafsson Roos af Hjelmsäter (–1582) Algot MAGNUSSON (–1350) Gørvel Eriksdatter Gyllenstierna (–1495) Brita Mårtensdotter Leijonsköld (–1724) Elin Siggesdotter Jacobson (–1443) Beata Persdotter Ulfsax till tubbatorp och örsholm (–) … … (–) Margareta Andersdotter Ekeblad (–1616) Axel Nilsson Posse af Såtenäs (–1551) Carl Emil Gyllenhammar (–1865) Lars Håkansson Hand (–1590) Karin Pedersdotter Fargalt, Tre Rutor (–1368) Jonas Nilsson (1792–1856) Nils Björnsson, i Enånger (–1530) Märta Rosenbielke (–) Petter Pettersson (–1918) Riddare Knut Jonsson (Tre rosor af Mörby) (–1359) Jakob CRONHIELM (1697–1786) … Magnusson Leopard (–1309) Anna Christina Gyllenhaal (–1739) Anna Lilliehöök af Fårdala (–1667) Anders Lilliehöök af Fårdala (–1630) Kristoffer (Christopher) Jönsson Näsberg (–1811) Gustaf EINAR Eklund (–1961) Sigrid Eugenia Hasselqvist (–1936)