Gunhild Gunnarsdotter Gylta af Tofta, 1499

RIN
MH:I506790

Death of a motherMärta Brahe
1420 Age: 50 years
Death of a fatherGunnar NILSSON GYLTA TILL PÅTORP
1430 Age: 76 years
Death of a siblingBrahe
1459 Age: 49 years

Death of a siblingBrahe
about 1459 Age: 34 years

Death of a brotherRiksråd Bengt Gunnarsson Gylta
1480
Death 1499 Age: 87 years

Shared note

Poster som ej importerats till INDI (individ) Gramps ID I506790:

Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99147: 2 _FILESIZE 2549 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99149: 2 _CUTOUT Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99150: 2 _PARENTRIN MH:P503013 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99151: 2 _PERSONALPHOTO Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99152: 2 _PHOTO_RIN MH:P503015 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99156: 2 _FILESIZE 2552 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99158: 2 _PRIM_CUTOUT Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99159: 2 _PARENTPHOTO Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99160: 2 _PHOTO_RIN MH:P503013 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99164: 2 _FILESIZE 2550 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99166: 2 _POSITION 0 0 124 135 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 99167: 2 _PHOTO_RIN MH:P503016

Family with parents
father
mother
Marriage Marriage
sister
1430
Death: before 1430
sister
1430
Death: 1430Hålland, Underåker, Åre, Jämtlands län, Jämtland, Sverige
sister
sibling
503012_543164baa5ie6cb5jh0i2d.jpg
1459
Death: 1459
herself
sister
sibling
503018_705550bavet15cs940a62x.jpg
1459
Death: about 1459
brother
504656_5901033y4a675fs44b5v3f.jpg
1480
Death: 1480Fristad

Gunhild Gunnarsdotter Gylta af Tofta has 0 first cousins recorded

Father's family (0)

Mother's family (0)

fancy-imagebar
Franz Hilmer Pettersson Johansson (–1982) Anna Magdalena Persdotter Sandberg (–1930) … Stårck (–1727) Olof Olofsson (–1858) riddare Birger HÅKANSSON HJORTHORN (–1304) Axel Nilsson Posse af Såtenäs (–1551) Eskil Torbjörnsson Sjöblad (–1435) Baldwin V (1028–1067) riddare Peter PEDERSEN PORSE (–1324) Ragvald Gustavsson Tre Rosor af Horshaga (–1449) … … (–1490) Johan Gustaf Gyllenhammar (–1772) Britta Bjørnsdotter tre vingar (–1411) Peder MÅNSSON STIERNA (–1518) Adam Stålhammar (–1770) Bengt Jönsson Rosenbielke (–1683) Anders Jensen (–1372) Erik Erikson (–1925) Henrik Leonhard Jönsson Svinhufvud (–1778) Märta Axelsdotter Posse af Såtenäs (–1554) Gertrud Lagesdotter Lagesdatter Bielke (–1406) Marget Olsdotter (–1889) Jakob CRONHIELM (1697–1786) Lauri Filipsson, Karjalainen Gunllls (–) Margareta Ulfsdotter Lejon (–1341) Brita Birgitta Eriksdotter Lilliesparre (–1545) Metta Svensdotter Ribbing (–1613) … Larsdotter (–1942) Nils Knutsson Posse af Såtenäs (–1612) Pål Stor-Pål Larsson Turpoinen (–1654) Lisa Olofsdotter (–1955) Margareta (Märta) Knutsdotter Tre Rosor (–1456) Gustaf Mattisson (Sparre af Hellekis) (–1406) Anna Axelsdotter af Winstorpa (–1582) Häradshövding Birger Jönsson Sparre över Blad (–) Margareta Ulfsdotter Lejon (–1341) … Sandberg (–1864) Christina Håkansdotter Tun (–1530) Knud V(III) Magnusson, Konge af Danmark (–1157) Karin Jönsdotter Jönsdotter Rosenstråle (–1492) Märta Johansdotter tre rosor af Mörby Johansdotter till Mörby (Tre Rosor) (–1440) Brita Soop (–1631) Karin Marie Leonhardsdotter (–1696) … Hvide (–1221) Jöran Tuvesson Lilliehöök (–1574) Filips van Vlaanderen, of Loo (–1127) Everett Earl Massey (–1978) Bolesław III Wrymouth Кривоустый Piast, Duke of Poland (–1138) Nils Pedersson Ribbing (–1510) … Hand (–1602) Tuve Björnsson Hökeflycht till Fostorp (–1622) Christina Catharina Rotkirch (–) Catharina De la Gardie (–1680) Karl Folkesson (–1220) Elsa Maria Wennerström (1879–1945) Lena Eleonora Pilefelt (–1716) Tue Nielsen Nielsen Rani (–1328) Claes Olofsson (Västbo-Drake) (–1553) Barbro Larsdotter Larsdotter (–1540) Sigge Larsson d.ä. Sparre af Rossvik (–1443) Anna Sofia Jonsdotter Stålhammar (–1742) Christian Fredrik von Klingspor (–1785) Ridder og riksråd Gustav Arvidsson Sparre af Vik (–1366) Anna Axelsdotter Posse af Såtenäs (–1569) Nils Belfrage (–1745) Brita Nilsdotter Ribbing (–1592) Estrid Arvidsdotter (Sparre över stjärna) (–1558) … Cronhielm (–1737) … … (–1771) Johan Björnsson Printz (–1663) Jöns Eriksson Rosenstråle (født Eriksson Rosenstråle) (–1600) Jens Pedersson Schanke (–1583) Annika Larsdotter Kauttoinen (–1730) Ingeborg Olofsdotter (1830–1904) Elsebeth Nielsdatter falster rani Falster-Søballe (–1266) … … (–1490) Lars Simonsson Kauttoinen (–1702) Gertrud Håkansdotter Hand (–1585) Gustaf Cronhielm (–1757) Bo Nilsson Natt o Dag (–1327) Erik Eriksson (–1931) … Karlsdotter Bonde nr 11 (–1450) Birger Jarl Magnusson av Bjälbo och Folkungaätten (–1266) Hans ÅKESSON SOOP (–1619) Knut Folkesson af Flandern (–1167) Anna Brita Olofsdotter (–1924) Karl Ingebjörnsson EKEBLAD (–1371) Ulf Torgilsson (–1027) Mattias Hansson Soop af Limingo (–1653) Knud Nilsen Porse af Halmstad (–1295) Catharina Verdelet de Fornoy (–1693) Jonas Olof Skoglund (1883–1940) Karl Holger Kihlström (–1951) Brita Kagg (–1601) Anna Nilsdotter Ribbing (–1561) Brita Mårtensdotter Leijonsköld (–1724) Kazimierz King of Poland Starszy, Sprawiedliwy (–1194) Margareta Kristina (Greta Stina) Jonsdotter Jonsdr (Flodin) (1859–1944) Beda Ingeborg ANDERSSON (–1985) Anna Sofia Jonsdotter Stålhammar (–1742) … … (–1535) Märit Sundin (Eriksson) (–1962) Anders Johansson (–) Elisabet Andersdotter von Nieroth (–) Birgitta JONSDOTTER (–1346) Christian Fredrik von Klingspor (–1785) Nils Kettilsson Vasa (–1378) Isak Gyllenhammar (–1757) Anna Christina Gyllenhaal (–1739) Bo Persson Oxehufvud Till Hellerup (–) Kerstin Jönsdotter (–) Catarina ( Kajsa) Maria Gustavsdotter Hökenflycht (1700–1770) Elias Kristoffersson Sandin (–1836) … Pedersson Lilliehöök Till Kolbäck (–1434) Bengt Andersson Öra (–1473) Filip Ulfsson Ulv (–1333) Sigtrygg Bengtsson Boberg Lilja (–1263) Christina Mårtensdotter Mårtensdotter Leijonsköld nr 53 (–1732) Elsa Printz (–1720) Staffan Klingspor (–1724) Johanna Katarina HannaKarin LINDSTRÖM… (–1955) Elsebeth Nielsdatter falster rani Falster-Søballe (–1266) Estrid Arvidsdotter Drake av Intorp (–1520) Seved Svensson Knutsson Ribbing (–1613) Anna Soop (–1668) Oskar Albert Andersson (–1991) Ingrid Persdotter Hård af Segerstad (–1580) Claus Dowt (–1407) Sigge Birgerson Gumsehuvuf (–1417) Kristina Birgersdotter Sparre över Blad (Forstena) (–1530) Nils Eriksson Eriksson Gyllenstierna (–1495) Elin Nilsdotter Posse af Såtenäs (–1609) Kristina Bengtsdotter Lejon (–1361) Kristina Karlsdotter Karlsdotter Bonde (–1500) Arvid Olofsson Drake (–1532) Jöns Frisvold (–1930) Nils Knutsson Ribbing af Svansö (–1580) Beata Christina Silverhielm (–1725) Märta Andersdotter Sparre (–1546) Hilmer Gustaf Berglund (–1953) Tubbe Eriksson (Ulf Håkanssons ätt Kvadred Sköld) (–1405) Tuve Tuvesson d.ä. HÖKEFLYCHT (–1644) Anders Lennartsson (Forstena) (–1605) Olof Nilsson Fogelqvist (1768–1840) Elsa Maria Wennerström (1879–1945) Ingrid Persdotter Hård af Segerstad (–1580) Gustaf Malcolm Hamilton (–1914) Johan Christersson Drake af Torp och Hamra (–1677) Märta Mårtensdotter Svan (–1442) Per d.ä. Hansson (–1545) Ingrid Bengtsdotter af Vinstorp (–1485) Karl Folkesson (–1220) Magnus Karlsson Lejonbalk (–1321) Margareta Bengtsdotter Hafridssons ätt (–1315)