Per Pilefelt, 1659

Occupation
Ryttmästare

RIN
MH:I505901

Death of a paternal grandfatherPer Bengtsson
July 30, 1634
Occupation
Student i
June 8, 1637 Age: 12 years
Death of a fatherBengt Pilefelt
January 28, 1641 Age: 48 years 3 months 4 days
Burial of a fatherBengt Pilefelt
1641
Military Service 1650 Age: 25 years

Death 1659 Age: 34 years
Shared note

Poster som ej importerats till INDI (individ) Gramps ID I505901:

Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 74200: 2 _FILESIZE 31528 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 74202: 2 _CUTOUT Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 74203: 2 _PARENTRIN MH:P502189 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 74204: 2 _PERSONALPHOTO Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 74205: 2 _PHOTO_RIN MH:P502190 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 74209: 2 _FILESIZE 31614 Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 74211: 2 _PRIM_CUTOUT Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 74212: 2 _PARENTPHOTO Y Rad gick inte att förstå, så den ignorerades Line 74213: 2 _PHOTO_RIN MH:P502189

Family with parents
father
502117_467074q69k415f9f55f02p.jpg
1641
Death: January 28, 1641Wismar, Mecklenburg-Vorpommern, Tyskland
mother
1664
Death: November 10, 1664St Rud, Björsäter (R)
Marriage MarriageJanuary 1620
himself
502190_648779n9f97ybn5i4g56r9.jpg
1659
Death: 1659Fjäll, Björsäter (R)
brother
502188_661981654k75f8gho99ubu.jpg
1669
Death: 1669Stockholm
sister
sister
brother
502119_473630o90b2z4fo5nd95ff.jpg
1686
Death: July 31, 1686Fjäll, Björsäter, Skaraborgs län, Västergötland, Sverige

Per Pilefelt has 7 first cousins recorded

fancy-imagebar
Rebecka Pehrsdotter (1783–1817) Kristina Gunnarsdotter (–) Maja Cajsa Johansdotter (–1887) Kristina Jonsdotter Rickeby (–1378) … Stårck (–1727) Bengt MATTSSON BOBERG (–1219) Lars Simonsson Kauttoinen (–1702) Göran Lindormsson ( Forstena ) (–1529) Vilhelm (William) Johansson Bjork (–1928) Märta Johansdotter tre rosor af Mörby Johansdotter till Mörby (Tre Rosor) (–1440) Eric Ericsson (–1838) Anna Jönsdotter (–1903) Karin Hindriksdotter Hakkarainen (–1743) Margareta Jonsdotter (–1786) … Hand (–1602) … Hamilton (–1965) Anna Larsdotter Hård af Segerstad (–1601) Johan Lilliehöök af Fårdala (–1642) Hans Svensson (Forstena) (–1506) Anna Persdotter? (–) Pål Olofsson (–1749) Gustav Adolf Olofsson (–1986) Riksråd riddare Jöns Lage NILSSON POSSE AF SÅTENÄS (–1473) Gunilla Pålsson (–) Beata Christina Silverhielm (–1725) riddare Peter PEDERSEN PORSE (–1324) Nils Kettilsson Vasa (–1378) Katarina Ingesdotter Stenkil (–1170) Kristina BIRGERSDOTTER HJORTHORN (–1331) Carl Gustaf Gyllenhammar (–1816) Carin Siggesdotter Sparre (–1509) Karl Bengtsson Färla (–) Ingrid Bengtsdotter af Vinstorp (–1485) Ida Henrietta Anderson (–) Abraham Eriksson Gyllenstierna (–1514) Knut Hansson Soop (–1648) Sven Johan Bond (1899–1978) Hebbla Susanna Cronhielm (1694–1758) … Drake (–1615) Kristina Bengtsdotter Lejon (Hafridssons ätt) (–1346) Cecilia Knutsdotter av Danmark (–1131) Eva Christiana Cronhielm (1695–1770) Peder Håkansson Hand (–1488) Hedvig Molitaeus (–1767) Petter Johansson (–1917) Erik Carl Rotkirch (–1705) Seved Knutsson Ribbing (–1530) … Nilsson Stolpe (–) … Stårck (–) Brita Fredrika Hamrin (–1946) Rani Esbernsen (–1267) Magnus Håkansson Leopard (–1399) Carl Fredrik Gyllenhammar (–1788) Franz Hilmer Pettersson Johansson (–1982) Karl I Karl KNUTSSON BONDE (1409–1470) Anders Hemmingsson (–1947) Lars Simonsson Kauttoinen (–1702) Catharina Norfelt (–1721) Sigrid Björnsdotter (–1531) Åke Hansson Tott (–1510) Sigge Larsson d.ä. Sparre af Rossvik (–1443) Sigge Larsson d.ä. Sparre af Rossvik (–1443) Elisabet (Lisa) Nilsdotter (–1784) Jöns Frisvold (–1930) Nils (Nikolas) Hallsteinsson Skancke (–1360) … Magnusson (–1359) Ridder og riksråd Gustav Arvidsson Sparre af Vik (–1366) Peder Jönsson Ulfsax till Håringe, Stäflø (–1538) Johan Gustaf Gyllenhammar (–1772) … Magnusson Leopard (–1309) Häradshövding Åke Hansson Soop (–1650) Gabriel Rotkirch (–1729) Peter Algotsson (born Algotssönerna) (–1293) … Kristiernsson (Västbo-Drake) (–1475) Nils Björnsson, i Enånger (–1530) Ridder og riksråd Gustav Arvidsson Sparre af Vik (–1366) HEDVIG ”Hedda” Viktoria Johansson (–1977) Kerstin Bosdotter Natt och Dag (–) Louisa Jandotter Törngren (–) Riddare Knut Jonsson (Tre rosor af Mörby) (–1359) Jakob Larsson Kauttoinen (–1765) Baldwin V (1028–1067) Kerstin Lilliehöök af Gälared och Kolbäck (–1640) Karl (Carolus Petri) PEDERSSON SCHANCKE (–1430) Birger Tuvesson Lilliehök af Gälered och Kolbäck (–1585) Magnus Barfot Olavsson (–1103) Thörgils Mårtensson Svan (–1440) Birger Jarl Magnusson av Bjälbo och Folkungaätten (–1266) Nils Andersson Lilliehöök af Fårdala (–1618) Sigrid Jakobina Cronhielm (1696–1753) Erik Segersäll (–995) Abjörn Ulfsson, Sparre av Västbo (–1338) Rörik Birgersson, av Strand (–1322) Karin Hindriksdotter Hakkarainen (–1743) Vilhelm (William) Johansson Bjork (–1928) Margareta Bengtsdotter Hafridssons ätt (–1315) Erik Eriksson (–1931) Håkan Knutsson Hand (–1633) Kerstin Gustavsdotter (–1820) Gustaf (Gustav) ISRAELSSON (–1771) Ragnvald Johannesson Puke, i Kosjöhult (–1313) Lisbeth Hindriksdotter Hakkarainen (–1706) Brita Elisabeth Persdotter Sandberg (–1904) Anna Ericsdotter (1837–1891) Kettil Ragnvaldson Puke (–1336) Folke Algotsson, (Algotssönerna) (–1310) Polykarpus Salomon Eric ChristoffersSon Crumbugel Cronhielm (nr 94) af Flosta (–1698) Karin Nilsdotter Kagg (–1555) Magnus Magnusson (–1930) Margareta Bengtsdotter Färla (–1453) … Hellman (–1880) Gustav Pilefelt (–1657) Christian Fredrik von Klingspor (–1785) Märta Arvidsdotter Drake (–1595) Olof Larsson HÅRD AF SEGERSTAD (–1630) Bengt Georgsson Pilefelt 230 (–1691) Cecilia Knutsdotter Sparre Blå af Aspenäs (–1350) Ulf Bengtsson Färla (–) Märta Axelsdotter Posse af Såtenäs (–1554) Birger Siggeson Gumsehufvud Örnfot (–) Magnus Knutsson (Aspenäs) (–1366) Sten Bengtsson ( Ulf) (–1554) Anna Brita Olofsdotter (–1924) Brita Mårtensdotter (–1627) Johan Papegoja (–1667) … … (–1821) … Roaldsdatter Alstadhaug (–1616) Per Jönsson Englund (–1888) Anders Drake (–1547) Brun Svensson Svensson (Forstena) (–1495) Erik Jönsson Rosenstråle (–1565) Sara Hindriksdotter Hakkarainen (1687–1773) Knut Hansson Soop (–1648) Carl Johan Andersson Punkt (–1896) Bengt Andersson Öra (–1473) Nils Björnsson, i Enånger (–1530) Märta Johansdotter tre rosor af Mörby Johansdotter till Mörby (Tre Rosor) (–1440) Anna Katarina Wennerström (–1944) Tomas (–) Gustaf Olofsson Suhoinen (–1698) Ibba Kautoinen (–1600) Gustaf Adolf EKLUND (–1892) Riksråd riddare Jöns Lage NILSSON POSSE AF SÅTENÄS (–1473) Carl Gustaf Hökeflycht (–1771) Katarina Fadersdotter Sparre (–1380) Laurits (Lars) Mogensson (Monsen) Blix (–1621) Riksrådet Gustaf OLSSON STENBOCK TILL TOFTAHOLM (–1492) Mårten Augustinsson Augustinsson Leijonsköld (–1656) Maria Stårck (–1692) Olof Bosson Oxehufvud till Hellerup (–1396) Elsa Printz (–1720) Markvad Sten Stolpe (–1415) Britta Eriksson (–1977) Ramborg Andersdotter Tre Rutor av Slestad (–1474)